ERKEKTE MEME KANSERİ OLUR MU?
Meme kanseri kadınlarda sık görülen bir kanserdir, ama erkeklerde de meme kanseri gelişebilir. Çünkü erkeklerde de meme dokusu vardır. Kanser bir dokuda kontrolsüz hücre büyümesi ile başlar ve kitle oluşumu ile kendini gösterir.
Her bireyde ergenliğe kadar az miktarda meme dokusu ve birkaç adet süt kanalı vardır. Ergenlik sonrası kızların yumurtalık hormonları nedeniyle meme yapısı gelişir, birçok süt kanalı ve süt bezleri oluşur. Ancak erkeklerde düşük düzeylerde de olsa kadınlık hormonları vardır. Meme gelişimi birkaç süt bezi ve süt kanalı düzeyinde kalır.
Erkeklerde görülen meme kanserinin büyük oranı süt kanalı kökenlidir. Nadiren süt bezi (lobuler) kanserleri de görülür. Tanı ele gelen kitle ile konur. Bu kitlenin araştırılması tıpkı kadınlarda olduğu gibi mamografi ve meme ultrasonu ile yapılır. Şüpheli görülen kitleden kalın iğne biyopsisi alınır. Tanı kanserle uyumlu gelirse meme dokusunun tamamı alınır. Lenf bezi yayılımı operasyonda kontrol edilir. Lenf bezlerine yayılım varsa kol altı lenf bölgeleri cerrahi olarak temizlenir.
Cerrahi sonrası tedavi de yine kadınlarda olduğu gibidir. Patoloji raporuna göre yapılan evreleme kemoterapi ve radyoterapi gerekliliği konusunda kılavuz olacaktır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?