Bir memenin veya her ikisinin normalden aşırı büyük olmasına verilen isimdir. Meme dokusunun fazla gelişmesiyle oluşur. Genellikle 1000 mg’ın üstünde fazla doku vardır. Meme ağrısı olabilir. Sırt, boyun, omuz, kol ağrıları yapabilir. Ensede hörgüç ( doku kalınlaşması; hump), kamburluk oluşabilir. Meme cildinde kızarıklık, kaşıntı, egzama, meme altlarında pişik gelişimi, cilt enfeksiyonları görülebilir. Meme ucunda his kaybına yol açabilir.

Gerçek nedeni bilinmemektedir. Genetik faktörlerin, östrojen ve prolaktin gibi kadınsal hormonlara aşırı duyarlılılığın etken olduğu düşünülmektedir. Ayrıca;

Gebelik,

Ergenlik ,

Bazı ilaçlar: penisilin, siklosporin gibi ,

Bazı hastalıklar: sistemik lupus eritomatosis, Hashimoto hastalığı, Myastenia gravis, kronik artiritler, sedef hastalığı etken olabilir.

Ancak birçok olguda saptanan bir sebep olmayıp yapısal kabul edilir.

Meme büyüklüğü sporsal faaliyetleri zorlaştırdığı için obesiteye yol açabilir. Ayrıca duygusal problemler, kendine güven eksikliği, depresyon gözlenebilir. Özellikle ergenlerde dış görünüşünden memnuniyetsizlik zamanla sosyal ortamlardan uzaklaşmaya ve yalnızlaşmaya neden olabilir.

Tedavi:

Cerrahi olarak fazla meme dokusunun çıkarılması ‘’ redüksiyon mamoplasti’’ önerilir. Redüksiyon mamoplasti cerrahisi fazla meme dokusu ile beraber fazla cildin çıkarılmasını, meme ucu – meme başı kompleksinin yeniden şekillendirilmesini (yukarı kaldırılma suretiyle) içerir. Hastanede bir gece kalmak gerekebilir. Ameliyat sonrası iyileşme için özel bir önlem gerekmez. 7-10 gün içinde işe dönülür.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?