1. Otoimmün tiroid hastalıkları , Hashimoto hastalığı

Oto-ümmün tiroid hastalığı varlığı viral enfeksiyonlara duyarlılık yaratmaz. Elimizde tiroid hastalıklarının Covid-19 hastalığına yakalanma riskini arttırdığına ya da hastalığın seyrini ağırlaştırdığına dair veri yok.

  1. Hipertiroidizm

Toksik (zehirli) guatr hastası olup hormon düzeyleri normal olmayan olgularda Covid-19 enfeksiyonu ile tiroide dair şikayetler artabilir. Bunu önlemek için zehirli tiroid olgularının ilaçlarını düzenli kullanmalarını öneriyorum.

Çok çalışan (zehirli) tiroid bezini düzenlemek için verilen ilaçların beyaz küreyi düşürme etkisi vardır. Bu nedenle Covid-19 bulguları daha ağır seyredebilir. Covid-19 şüphesi olan bireylerin hemen kan sayımı yaptırarak beyaz küre değerlerine baktırmaları gerekir. Beyaz küre değerlerinde düşme varsa ilaçlara ara verilmelidir.

Covid-19 hastalığında görülen lenfopeni ve trombositopeni ise genellikle anti- tiroid ilaçlarla ilgili olmaz.

  1. Hipotiroidizm

Hipotiroid nedeniyle ilaç kullananlarda Covid-19’a bağlı farklı bir durum beklemiyoruz. İlaç düzeni aynı şekilde devam etmeli. Ancak yorgunluk veya kilo değişimi varsa tiroid fonkksiyon testleri ile ilacın yeterliliği test edilmeli; gerekirse ilaçların dozu ayarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?