Kronik abselerin emzirme ile ilişkisi yoktur. Süt kanallarının aralıklı olarak tıkanması sonucu abse oluşur. Bunun tekrarlaması sonucu süreğen bir hal alır. Sinüs oluşumu, meme başı çevresinde dışa açılan ağızlar, akıntı, renk değişimi görülebilir. Bu abselerin kronikleşmesinden sigara sorumlu tutulmaktadır.

Tedavisinde basit drenaj yöntemleri kullanılır. Ancak geçici çözümdür. Tutulan süt kanallarının cerrahi olarak çıkarılması daha kalıcı bir çözümdür.

NEDENİ BİLİNMEYEN KRONİK MASTİTLER (İdiopatik granulomatöz mastit)

Nedeni bilinmeyen bakteriyel abseyi veya kanseri taklit eden kronik iltihabi bir meme hastalığıdır. Meme cildinde kızarıklık, hassasiyet, ısı artışı, yer yer dışa açık yaralar ile seyreder.

Öncelikle abse hali antibiyotik ile yatıştırılmalı ve görüntüleme tetkikleri ile hastalığın yaygınlığı ortaya konmalıdır. Genellikle memenin birden fazla kadranını içine alır. Enfeksiyon hali yatışınca kalın iğne biyopsisi ile doku tanısı konmalıdır. Doku tanısı ile hem kanser tanısı ekarte edilir hem de kronik infeksiyon nedeni ortaya konabilir.

İdiopatik granulomatöz mastitlerde etken olarak tüberküloz veya sarkoidoz da ekarte edilmelidir. Bu tanıları alan olgularda tedavi planı değişecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?