Makatta çatlak (fissür), makat bölgesinde iç halka dediğimiz kasların aşırı aktivitesinden kaynaklanır.  Botilinium toksini yıllardır kaslardaki aşırı aktivitenin neden olduğu, örneğin omurilik hasarında oluşan kas spazmı ve serebral palsi gibi tıbbi sorunlarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Botilinium toksini kas spazmını önler. Makat çevresindeki kaslara Botilinium toksini verilmesi makat bölgesindeki tansiyonu düşürür, kas gevşer. Sonuçta ağrı geçer ve fissür bölgesine kan akımı artar. Böylece fissür iyileşmesi hızlanır. GTN (gliseril trinitrat) ve diltizem içeren pomadlara, yüksek lifli beslenmeye ve dışkı yumuşatıcılara yanıt alamadığımız olgularda cerrahiye alternatif olarak Botilinium toksini önerilir. Başarı oranı %70-80’ lerdedir. Bazı hallerde ikinci bir Botilinium toksini uygulaması gerekebilir.

İşlem hazırlığı

İşlem öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Bağırsak hazırlığı veya diyet uygulamanız gerekmez. Standart hijyen temizliğiniz (duş ya da banyo) yeterlidir.

Uygulama

İşlem klinik şartlarda bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Süresi 5-10 dakika kadardır. İşlem süresince anestezi almanız gerekli değildir. İşlem sonunda eve gidebilir, araba kullanabilirsiniz. İşlem için uygun pozisyonu takiben bölge temizlenir. Makatı çevreleyen kasa 2 doz Botilinium toksini uygulaması yapılır. İşlem sadece birkaç dakikada tamamlanmaktadır.

Uygulama sonrası

Enjeksiyon tamamlandığında eve gitmeye hazırsınız demektir. Parasetamol gibi ağrı kesiciler ve lokal anestetik kremler ağrınızı azaltacaktır. Botilinium toksini etkisi en geç 72 saat sonra başlar ve 3 -6 ay kadar devam eder. Bu sürede makat çatlağınız iyileşmiş olur. Çatlağın tekrarlamaması için dışkınızı yumuşak tutacak beslenme düzenine devam etmelisiniz. Diyette lifli besinler olmalı, gereğinde laksatifler (dışkı yumuşatıcılar) kullanmalısınız.

İstenmeyen etkiler nelerdir?

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi Botilinium toksini uygulamasının da potansiyel riskleri vardır. Hafif kanama, infeksiyon, alerjik reaksiyonlar gibi minör komplikasyonlar olabilir. Makat çevresindeki kasınızın gevşemesine bağlı geçici bir süre gaz kontrolünde kayıp olabilir. Daha nadiren dışkı kontrolünde zorluk olabilir. Ancak tüm komplikasyonlar Botilinium toksininin etkisi geçince yani 3. aydan sonra düzelir.

Nadiren Botilinium toksini hiç faydalı olmayabilir. Böyle durumlarda ikinci kez uygulama veya cerrahi yöntem tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?