Meme başı akıntısı sık rastladığımız bir şikayettir. Emzirmeyen kadınlarda meme başı akıntısı genellikle süt kanalı sorunlarını yansıtır. Nadiren kanser bulgusu olabilir. Meme başı akıntılarının rengi önemlidir. Meme başı akıntısı süt rengi ise ve iki memeyi de ilgilendiriyorsa buna “galaktore” deriz.

Yakın zamanda emzirme öyküsü olmayan kadınlarda galaktore varsa kanda ‘’prolaktin’’ hormonu ölçülmelidir. Prolaktin yüksekse hipofiz bezi adenomu akla gelmelidir. Beyin MRI yapılarak hipofiz adenomu araştırılır.

Akıntı iki taraflı ve şeffaf veya kirli sarı ise, meme başının altında yerleşen süt kanalı genişlemeleri nedeniyle olabilir. Kansere ait bir bulgu değildir. Yoğun akıntı nedeniyle rahatsızlık duyuluyorsa, cerrahi olarak yapısı bozulan süt kanalları çıkarılır.

Akıntı tek memeden ise, en sık neden süt kanalı içinde yerleşmiş papillom dediğimiz kitlelerdir. Bu kitleler cerrahi olarak çıkarılarak akıntı tedavi edilebilir.

Meme başı akıntısı tek bir kanaldan ve kanlı ise bu, araştırılması gereken bir durumdur. Akıntıya kanal içinde saptanan bir kitle neden oluyorsa kitle çıkarılmalıdır. Kitle bulunamıyorsa kanlı akıntıya neden olan süt kanalı cerrahi olarak çıkarılarak kanser şüphesi ortadan kaldırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?