Memede saptanan kitleler için izlenecek yol sırasıyla meme muayenesi, 40 yaş altı için meme ultrasonu, 40 yaş üstü için mamografidir. Hekim tarafından ihtiyaç duyulan hallerde meme MRI her yaşta istenebilir.

Mamografi hakkında bilinmesi gerekenler

· Mamografi nedir?

Meme kanserini erken teşhiste kullanılan en önemli görüntüleme testidir. X ışınları yoluyla memenin görüntülenmesidir. Amerikan Radyoloji Birliği 40 yaş üstü kadınlarda tarama amaçlı her yıl çekilmesini önermektedir. Kişiye özel durumlar değerlendirilerek mamografi çekilmesi aralığı hekim tarafından değiştirilebilir. Risk faktörleri varlığında 30 yaşta mamografi çekimi başlayabilir

· Radyasyon dozu yüksek midir?

Günümüz teknolojisinde mamografi cihazlarının radyasyon dozu ihmal edilebilir düzeydedir. Yararı ise çok fazladır. Meme muayenesi ile ele gelmeyen, hatta ultrason ile tespit edilemeyen küçük kitleleri veya süt kanalındaki değişiklikleri mamografi saptayabilir.

· Mamografi çekimine engel durumlar var mıdır?

-Daha önce meme küçültme veya silikon protez ile büyütme yapılmış olması mamografi çekimine engel değildir.

-Gebelikte çok gerekli değilse yapılmaz.

-Risk faktörü yoksa 40 yaş altı önerilmez.

· Mamografi ile kanser gelişimi arasında ilişki var mıdır?

Mamografi çekilirken alınan radyasyon dozu uzun bir uçak yolculuğunda alınan dozdan fazla değildir.

· Dijital mamografi nedir?

Elektronik ortamda elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüklü programlar yardımı ile değerlendirilmeye alınır. Bu programlar ile büyütme, ölçüm yapılması ve görüntü kalitesinin ayarlanması gibi birçok işlem yapılabilir. Radyasyon dozu daha düşüktür. Dijital ortamda kayıt yapılabildiği için farklı zamanlarda çekilen filmler karşılaştırılabilir. Arşivlenebilir ve farklı hekimlere konsültasyona gönderilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?